SEO - (Search engine optimization)

SEO jest to skrót od angielskiej nazwy „search engine optimizer” czyli technika optymalizowania stron www pod kontem wyszukiwarek internetowych. Każda z wyszukiwarek ma własny algorytm, którym posługuje się podczas katalogowania stron internetowych. Pozycjonowanie ma na celu zoptymalizowanie strony, wzmocnienie jej wartości (zarówno przez zapewnienie wartościowych linków zwrotnych jak i przez poprawę jej wartości merytorycznej oraz zgodność ze standardami W3C).
katalogi stron
Cały proces pozycjonowania musi być bardzo przemyślany i przeprowadzony najlepiej przez specjalistów z tej dzieciny. Jest to bardzo ważne z tego względu iż proces pozycjonowania może w znaczny sposób pomóc naszej stronie osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach ale także może zaszkodzić naszej stronie. Niewłaściwe pozycjonowanie tzw. Black Hat SEO może w znaczny sposób obniżyć wartość naszej strony lub nawet spowodować wykreślenie strony z indexu wyszukiwarek.
Niestety nie da się jasno określić co jest "Białym SEO" a co jest "Czarnym SEO". Granica ta jest bardzo ruchoma a poglądy pozycjonerów bardzo subiektywne. Niebezpieczeństwo pozycjonowania polega na tym, że jeśli źle podejdziemy do pozycjonowania stracimy pozycję w wyszukiwarkach oraz możemy liczyć się z wykluczniem z indeksu stron. Jeśli pozycjonowanie będzie poprawne możemy znacznie zwiększyć swoją pozycję (czyli możemy osiągnąć pierwszą pozycję w wyszukiwarce po danym słowie kluczowym).